您还没有登录,登录以后才可以查看答疑和进行提问。

试题详情

A lady bought 40 pencils with the unit price of $1/pencil. She bought 60 pens with the unit price of $2/pen. There are 100 boxes with the unit price of $3/box. Then she put one pencil and one pen into one box. Then she sold the box for $10/box and as many as possible. For the remaining stuffs, she sold $3/pencil, $4/pen, and $0.5/box out. How much profit can she make?
答案:50.0

专业教师答疑

1
评分
1
浏览

Numeric Entry

老师这一题要怎么做啊

问个问题